Článková otopná tělesa (článkové radiátory) jsou klasikou mezi otopnými tělesy. Díky svým vlastnostem jsou nejrozšířenějším typem radiátorů nejen v panelácích, ale i ve většině rodinných domů a komerčních objektů, které jsou vytápěné z jednoho topidla a teplo je rozváděno po objektu systémem otopných těles a rozvodů vytápění.

Článková otopná tělesa – prověřené článkové radiátory

Článkové radiátoryČlánková otopná tělesa jsou radiátory vytápění složené z libovolného množství tzv. článků, což jsou dutá žebra s co největší plochou spojená navzájem horní a dolní komorou. Komorami a jednotlivými články protéká topné médium (obvykle voda), které plochou žeber předává teplo do místností sáláním. Navíc mezi články dochází k ohřevu vzduchu, který svojí cirkulací zajistí rychlou výměnu ohřátého vzduchu v celé místnosti. Výhodou článkových radiátorů je jejich vysoká účinnost – vnější přestupná plocha je rozložená hlavně do své hloubky (což přispívá k dobré cirkulaci teplého vzduchu) a jejich malý hydraulický odpor (menší než mají deskové radiátory). Zejména u topidel na tuhá paliva se systém vytápění často obejde bez čerpadla a k cirkulaci topného média dochází samovolně jeho ohřevem v kotli, kdy teplá voda stoupá nahoru a vysává z radiátorů vodu studenou. U rozsáhlejších topných systémů je ale potřeba čerpadlo.

Článkové radiátory se vyrábějí z různých materiálů

 • Článková otopná tělesa ze šedé litiny – těžké článkové radiátory s velkou odolností proti korozi a tlaku, akumulační schopnosti
 • Článková otopná tělesa ze slitin hliníku – lehké článkové radiátory s velkou vodivostí tepla, rychleji se zahřejí a vychladnou
 • Článková otopná tělesa z ocelových plechů – článkové radiátory vynikající především nízkou cenou, mají však nižší životnost

 Výhody vytápění článkovými otopnými tělesy

 • Robustní odolná konstrukce
 • Dlouhá životnost
 • Vyšší účinnost než u deskových radiátorů
 • Dobrá cirkulace teplého vzduchu
 • Možnost libovolného rozměru baterie článků
 • Vhodné pro teplovodní vytápění objektů
 • Snadná čistitelnost – zamezení prašnosti

 Kam umístit článkové radiátory a jak zajistit maximální účinnost vytápění

Článková otopná tělesa umísťujeme na vnější zeďČlánkové radiátory zásadně umísťujeme na vnější stěnu místnosti (oddělující místnost od venkovního prostoru).

Nejlepší účinnosti se dosahuje umístěním článkového otopného tělesa pod okna – zejména protože stoupajícím teplým vzduchem ohřívají případný studený vzduch profukující netěsnostmi oken, parapetů a rámů. Spodní okraj šlánkového radiátoru by měl být nejméně 10 cm nad podlahou, aby vznikl prostor pro nasávání chladného vzduchu u podlahy a byla zajištěna správná cirkulace.

Ze stejných důvodů musí zůstat nejméně 10cm mezera mezi horním okrajem radiátoru  a okenním parapetem. Zakrytí článkového otopného tělesa záclonou nebo závěsem velmi snižuje účinnost vytápění (až o 40%). Proto by spodní okraj záclony nebo závěsu měl končit dostatečně vysoko nad horním okrajem článkového radiátoru a nepřesahovat jej směrem do místnosti ani v půdorysu.

Jak vybrat správnou velikost článkového otopného tělesa

Typ, provedení, velikost a umístění článkového otopného tělesa určuje jeho tepelný výkon. Ten by měl odpovídat velikosti místnosti v půdoryse i s ohledem na výšku stropů, orientaci místnosti na světovou stranu, klimatickým podmínkám oblasti a způsobu používání místosti. Příliš velký a výkonný článkový radiátor bude potřeba přiškrcovat regulačním ventilem (a tímto snižovat účinnost celého otopného systému domu), naproti tomu malý radiátor způsobí, že kvůli jedné špatně vytápěné místnosti budeme nuceni zvyšovat výkon topidla a tím teplotu v ostatních místnostech (což se nepříjemně projeví na tepelné pohodě ve zbytku domu, ale i v nákladech na vytápění). 

Návrh a výpočet velikosti a rozmístění článkových radiátorů nejlépe zvládnou zkušení topenáři

Článkové radiátory Vám optimálně navrhnou topenářiProto by měli otopný systém a v souvislosti s tím i článková otopná tělesa pro každou místnost objektu navrhovat vždy kvalifikovaní topenáři, kteří jsou schopní vypočítat očekávané tepelné poměry místností a celého objektu a navrhnout celý systém vytápění maximálně efektivně s malou rezervou pro mrazivější dny.

S ohledem na způsob instalace a náklady na montáže rozvodů topení nelze článkové radiátory do místností rozmístit „na zkoušku“ a dosáhnout optimálního vytápění domu metodou pokus – omyl.

Chyba ve výpočtu nebo odhadu stavitele ohledně výkonu článkových otopných těles se vždy projeví nedostatečnou tepelnou pohodou obyvatel domu nebo nadměrnými náklady na vytápění.

Dodáváme a montujeme článkové radiátory řady výrobců

Naši instalatéři provádějí montáže článkových otopných těles (článkových radiátorů) všech předních výrobců komponentů vytápění. S výběrem článkových otopných těles Vám rádi poradíme, doporučíme výrobce i prodejce, případně Vám dodáme článkové radiátory z našich skladů. Montujeme i článkové radiátory zakoupení zákazníky u jiných prodejců. Nabízíme prodej, dodávky a montáže článkových otopných těles zejména těchto značek : Výrobci článkových otopných těles a článkových radiátorů

 

Montáže článkových topných těles patří mezi odborné topenářské práce

Provádíme montáže článkových radiátorů a článkových topných tělesZatímco výběr a nákup článkových topných těles do interiéru je prováděn ve spolupráci se zákazníkem, vlastní montáže článkových topných těles jsou již odbornou instalatérskou prací, k níž je potřeba patřičné vybavení a kvalifiace. Jedná se o topenářské práce na tlakovém zařízení, kterým jsou obvyklé rozvody vytápění založené na oběhu ohřáté vody v topení. Neodborná montáž článkových topných těles může způsobit nejen nečekané závady v topné sezóně, ale v horším případě i havárie vytápění spojené s únikem velkého množství vody do interiéru. Proto je montáže článkových radiátorů vždy lepší svěřit odborné topenářské firmě. 

 


 

 Kontaktujte nás … 

 

TOPENÁŘSKÉ PRÁCE TELEFONICKY ONLINE

Potřebuji dohodnout

 • Prodej přímotopných těles
 • Montáže přímotopných těles
 • Servis přímotopných těles

přímotopná tělesa - telefonní linka 840840600

Odeslat poptávku na přímotopná tělesa

  

 

 

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na článková otopná tělesa a související instalatérské práce

 Nezávazná poptávka na článková otopná tělesa 

 Poptávka zdarma na opravy rozvodů tepla

 

 


 

Proč článková otopná tělesa právě od nás …

Instalatér Ekomplex

 1. Naši topenáři procházejí pečlivým výběrem z hlediska kvality práce, spolehlivosti, odborných zkušeností, zručnosti a rychlosti provádění topenářských prací.
 2. Zajišťujeme práci desítkám vybraných odborníků a pracovních týmů z oborů topení – vytápění objektů v celé České republice.
 3. Pravidelně si prověřujeme spokojenost našich zákazníků s prací a vystupováním našich instalatérů vytápění.
 4. S pracovníky s negativními ohlasy zákazníků urychleně ukončujeme spolupráci a ponecháváme si jen tým odborníků složený z pracovníků s pozitivními referencemi.
 5. Naši instalatéři topení procházejí pravidelně školeními z oblasti bezpečnosti práce, vystupování se zákazníky a dodržování předepsaných pracovních postupů.
 6. Trvalý pokles cen topenářských prací – neustále zefektivňujeme ekonomické procesy i vlastní článková otopná tělesa
 7. Moderní přístup a inovace – zajímáme se o nové technologie, materiály a technologie a zavádíme je do pracovních procesů
 8. Růst kvality a spolehlivosti – aktivně vyhodnocujeme kvalitativní parametry naší práce a trvale zavádíme cesty ke zvýšení kvality

 

Naši instalatéři montují článková otopná tělesa kdekoli v ČR

Naši topenáři provedou kvalitně, rychle a levně montáže článkových topných těles kdekoli v České republice. Realizujeme instalace článkových topných těles a celých systémů vytápění v jednotlivých bytech i na velkých stavebních akcích velikosti supermarketů. Náš tým topenářů je schopen pružně reagovat na termíny instalatérských prací a jejich rozsah podle požadavků zákazníků a investorů.  

Vyberte si Vaše nejbližší instalatéry topení … 

Díky dobrému pokrytí Česka našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci rozvodů vytápění bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy. 


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku topenářských prací

 

 

 


 

print