Teplo v místnosti, které pociťujeme, se obvykle skládá ze dvou složek. Jednou z nich je sálavé teplo, přenášené na člověka otopným tělesem pomocí infračerveného záření, druhou složkou je pak teplo předávané prouděním teplého vzduchu. Na principu konvekce – ohřevu vzduchu v místnosti pracují tepelné konvektory. 

Topné konvektory – vytápění místností teplým vzduchem

Konvektory jsou otopná tělesa konstruovaná tak, aby vytvářela proud ohřátého vzduchu, který cirkulací rychle zahřeje vzduch v celé místnosti. Nepočítá se u nich příliš se sálavou složkou tepla. Obvykle jsou složeny z výměníku tepla a skříně, v horní části opatřené výdechovou mřížkou. 

Topné konvektory - principK cirkulaci dochází tak, že vzduch v konvektoru je prudce ohřátý topným tělesem, dochází k jeho rozpínání a výdechu mřížkou vzhůru, kde stoupá ke stropu a cestou podél stropu a stěn postupně chladne. Zároveň vytlačuje dolů studený vzduch, který je nasáván spodní mřížkou konvektoru.  Některé typy tepelných konvektorů jsou vybavené ventilátorem pro zvýšení intenzity cirkulace teplého vzduchu. Interiér je rovnoměrně ohříván a teplo vnímají osoby v místnosti jako přirozené a příjemné – na rozdíl od sálavých těles, která osoby hřejí jen ze strany otočené k otopnému tělesu.

Tepelné konvektory Vás nespálí

Tepelné konvektory nahrazují klasické radiátoryV porovnání s klasickými radiátory obsahují tepelné konvektory jen malé množství vody.

Pro vytápění průměrného rodinného domu je v konvektorech celkově jen asi 70 až 100 litrů vody, která se zahřeje velmi rychle, což má příznivý účinek nejen na intenzitu vytopení místností, ale také na cenu spotřebované energie. Voda v tepelných konvektorech se zahřívá až na 85oC, ale odvod tepla proudícím vzduchem je velmi rychlý, takže povrch konvektorů je zahřátý maximálně na 40oC.

Nehrozí tedy nebezpečí popálení jako u horkých radiátorů. 

Rozdělení topných konvektorů podle umístění výměníku tepla

 • Konvektory nástěnné (skříňové) – dodávají se jako jeden celek, který lze umístit ke zdi nebo na zeď kamkoli v místnosti
 • Konvektory podparapetní (soklové) – montují se u podlahy s nízkou skříní – obvykle pod parapet oken
 • Konvektory samostojné – lze je postavit kamkoli do interiéru – obvykle se vyrábějí jako elektrické přímotopy
 • Konvektory zapuštěné – mají skříně určené k zastavění do budovy, teplo proudí přes zapuštenou mřížku. Zapuštěné konvektory dělíme na 
  • Podlahové konvektory – tepelné konvektory zapuštěné v podlaze, teplo proudí do místnosti podlahovou mřížkou
  • Stropní konvektory – tepelné konvektory zapuštěné ve stropě – teplo proudí do místnosti stropní mřížkou
  • Stěnové konvektory – tepelné konvektory zapuštěné ve stěně – teplo proudí do místnosti mřížkou ve stěně

Rozdělení konvektorů podle principu ohřevu

 • Teplovzdušné konvektory – jinak též teplovzdušné přímotopy – nezávislá topná tělesa napájené elektrickým proudem
 • Teplovodní konvektory – otopná tělesa zapojené do systému vytápění s topným médiem vzdáleně ohřívaným centrálním topidlem

Rozdělení konvektorů podle cirkulace ohřátého vzduchu

 • Konvektory bez ventilátoru – cirkulace ohřátého vzduchu probíhá přirozeným způsobem – ohřátý vzduch stoupá vzhůru, studený vzduch je nasáván do konvektoru zespodu
 • Konvektory s ventilátorem – cirkulace ohřátého vzduchu je nucená pomocí ventilátorů – používají se pro konvektory s velkým topným výkonem

 

Výhody topných konvektorů

Tepelné konvektory nenaruší Váš interiér Topné konvektory (tepelné konvektory) mají řadu výhod, pro které se pro ně rozhoduje stále více majitelů domů.

 • Nízká teplota otopného tělesa – bezpečnost především pro rodiny s malými dětmi nebo starými lidmi
 • Rychlý ohřev místnosti – díky cirkulaci je vytopení místnosti otázkou minut
 • Nízká spotřeba energie – malý objem vody klade malé nároky na rozvod tepla z topidla do otopných těles
 • Vysoká účinnost – ohřátý vzduch navodí pocit tepla i při nižší teplotě než sálavé radiátory
 • Nízká hmotnost – nezatěžuje podlahy nebo nosné stěny, snadná manipulace
 • Rovnoměrný ohřev – ohřátý vzduch stoupá po celé délce otopného tělesa
 • Možnost zabudování do podlahy – zbaví Váš byt zcela nevzhledných topných těles
 • Velký výběr otopných těles – zákazník může vybírat z řady naprosto rozdílých konvektorů

 

Kde se vyplatí topné konvektory

 • V místnostech, v nichž nechceme rušit interiér radiátory
 • V domech, v nichž potřebujeme mít možnost rychle vytopit místnosti (například rekreační chaty)
 • Nízkonákladové domy a byty – ušetřit za vytápění se vyplatí každému
 • Byty a domy s malými dětmi a starými lidmi

 


 

Jak na vytápění tepelnými konvektory

 

Nejdůležitější je vybrat správnou velikost topného konvektoru

Typ, provedení, velikost a umístění topného konvektoru určuje jeho tepelný výkon. Tepelné konvektory Vám optimálně navrhnou topenářiTen by měl odpovídat velikosti místnosti v půdoryse i s ohledem na výšku stropů, orientaci místnosti na světovou stranu, klimatickým podmínkám oblasti a způsobu používání místosti. Příliš velký a výkonný tepelný konvektor bude potřeba přiškrcovat regulačním ventilem (a tímto snižovat účinnost celého otopného systému domu), naproti tomu malý konvektor způsobí, že kvůli jedné špatně vytápěné místnosti budeme nuceni zvyšovat výkon topidla a tím teplotu v ostatních místnostech (což se nepříjemně projeví na tepelné pohodě ve zbytku domu, ale i v nákladech na vytápění). 

Návrh a výpočet velikosti a rozmístění topných konvektorů nejlépe zvládnou zkušení topenáři

Tepelné konvektory mají řadu provedeníProto by měli otopný systém a v souvislosti s tím i topné konvektory pro každou místnost objektu navrhovat vždy kvalifikovaní topenáři, kteří jsou schopní vypočítat očekávané tepelné poměry místností a celého objektu a navrhnout celý systém vytápění maximálně efektivně s malou rezervou pro mrazivější dny.

S ohledem na způsob instalace a náklady na montáže rozvodů topení nelze topné konvektory do místností rozmístit „na zkoušku“ a dosáhnout optimálního vytápění domu metodou pokus – omyl.

Chyba ve výpočtu nebo odhadu stavitele ohledně výkonu topných konvektorů se vždy projeví nedostatečnou tepelnou pohodou obyvatel domu nebo nadměrnými náklady na vytápění.

 


 

Dodáváme a montujeme topné konvektory řady výrobců

Naši instalatéři provádějí montáže topných konvektorů (tepelných konvektorů) všech předních výrobců komponentů vytápění. S výběrem topných konvektorů Vám rádi poradíme, doporučíme výrobce i prodejce, případně Vám dodáme otopná tělesa z našich skladů. Montujeme i topné konvektory zakoupené zákazníky u jiných prodejců. Nabízíme prodej, dodávky a montáže topných konvektorů zejména těchto značek : Výrobci topných konvektorů

 

Montáže topných konvektorů patří mezi odborné topenářské práce

Provádíme montáže topných konvektorů a topných konvektorůZatímco výběr a nákup topných konvektorů do interiéru je prováděn ve spolupráci se zákazníkem, vlastní montáže topných konvektorů jsou již odbornou instalatérskou prací, k níž je potřeba patřičné vybavení a kvalifiace. Jedná se o topenářské práce na tlakovém zařízení, kterým jsou obvyklé rozvody vytápění . Neodborná montáž topných konvektorů může způsobit nečekané závady v topné sezóně, ale i havárie vytápění spojené s únikem velkého množství vody do interiéru. Proto je montáže topných konvektorů vždy lepší svěřit odborné topenářské firmě. 

 


 

 Kontaktujte nás … 

 

TOPENÁŘSKÉ PRÁCE TELEFONICKY ONLINE

Potřebuji dohodnout

 • Prodej otopných těles
 • Montáže otopných těles
 • Servis otopných těles

otopná tělesa - telefonní linka 840840600

Odeslat poptávku na otopná tělesa

  

 

 

 Využijte poptávkový dotazník … obdržíte naši nabídku na topné konvektory a související instalatérské práce

 Nezávazná poptávka na topné konvektory 

 Poptávka zdarma na opravy rozvodů tepla

 

 


 

Proč topné konvektory právě od nás …

Instalatér Ekomplex

 1. Naši topenáři procházejí pečlivým výběrem z hlediska kvality práce, spolehlivosti, odborných zkušeností, zručnosti a rychlosti provádění topenářských prací.
 2. Zajišťujeme práci desítkám vybraných odborníků a pracovních týmů z oborů topení – vytápění objektů v celé České republice.
 3. Pravidelně si prověřujeme spokojenost našich zákazníků s prací a vystupováním našich instalatérů vytápění.
 4. S pracovníky s negativními ohlasy zákazníků urychleně ukončujeme spolupráci a ponecháváme si jen tým odborníků složený z pracovníků s pozitivními referencemi.
 5. Naši instalatéři topení procházejí pravidelně školeními z oblasti bezpečnosti práce, vystupování se zákazníky a dodržování předepsaných pracovních postupů.
 6. Trvalý pokles cen topenářských prací – neustále zefektivňujeme ekonomické procesy i montáže topných konvektorů
 7. Moderní přístup a inovace – zajímáme se o nové technologie, materiály a technologie a zavádíme je do pracovních procesů
 8. Růst kvality a spolehlivosti – aktivně vyhodnocujeme kvalitativní parametry naší práce a trvale zavádíme cesty ke zvýšení kvality

 

Naši instalatéři montují topné konvektory kdekoli v ČR

Naši topenáři provedou kvalitně, rychle a levně montáže topných konvektorů kdekoli v České republice. Realizujeme instalace topných konvektorů a celých systémů vytápění v jednotlivých bytech i na velkých stavebních akcích velikosti supermarketů. Náš tým topenářů je schopen pružně reagovat na termíny instalatérských prací a jejich rozsah podle požadavků zákazníků a investorů.  

Vyberte si Vaše nejbližší instalatéry topení … 

Díky dobrému pokrytí Česka našimi topenáři Vám profesionálně, kvalitně, rychle a levně provedeme instalaci, opravy nebo rekonstrukci rozvodů vytápění bez ohledu na místo Vašeho bydliště / firmy. 


Požádejte ještě dnes o cenovou nabídku topenářských prací

 

 

 


 

print