Jak a kdy odvzdušnit radiátory

Autor příspěvku Administrator (admin) na 01.21.2014
Články z oboru topení a systémy vytápění >>

 Topná sezona je v plném proudu a přesto je v bytě zima? Ve většině případů je to způsobeno tím, že se podcenila příprava na dlouhou topnou sezonu a radiátory se neodvzdušnily. Vzduchové bubliny se do radiátorů dostanou netěsnícími sváry a nebo při velkém průtoku vody. Pokud mají vaše radiátory ventily, nic nebrání tomu, aby jste si je odvzdušnili. Jak?

 

 

V paneláku hromadně

V panelovém domě je nutné, aby na odvzdušnění spolupracovali všichni obyvatelé. Je nezbytné, aby se všechny termoventily maximálně otevřely – tak vzduch vystoupá vzhůru i z těch nejnižších pater.
 

Odvzdušnění radiátoru

Až vzduch vystoupí vzhůru, je na řadě odvzdušnění radiátoru. Odvzdušňovat se doporučuje večer (okolo desáté hodiny), kdy se vypínají výměníková čerpadla. Radiátory by však měly být ještě zahřáty. K ventilu si zajistěte dobrý přístup a podložte si pod něj kyblík nebo silný hadr. Uvolněte pomalu odvzdušňovací ventil a vypusťte vzduch. Nejprve bude vycházet pouze vzduch, poté prskající voda a když už bude vytékat pouze voda, jsou všechny vzduchové bubliny venku.
 

Radiátory zkontrolujte

Po odvzdušnění a zapnutí radiátorů zkontrolujte, jestli hřejí všechna po celé ploše a naplno. Pokud jsou na radiátorech stále studená místa, je potřeba celý proces zopakovat. Pokud se radiátory ani po několika pokusech neodvzdušní, budete muset zavolat odborníky.
 

Kdy zavolat topenáře?

Pokud se vám problémy s radiátory nedaří vyřešit, přichází ke slovu topenáři. Ti mohou narazit na problém se zanedbaným stavem nebo špatně vyprojektovanou otopnou soustavou, což si vyžaduje náročnější zásah než jen odvzdušnění radiátorů. Problém může nastat také tehdy, když se objekt zateplí. V tom případě je nutné vyvážení otopné soustavy, což patří do rukou pouze zkušenému topenáři.
 
Můžete při odvzdušňování radiátorů postupovat také tak, že se odvzdušňování provádí během dne, při otevřených ventilech. Většinou má každý svůj vyzkoušený postup. Vždy ale pamatujte na to, že musíte postupovat od nejnižších pater směrem nahoru.

 

Poslední změna: 01.21.2014 na 14:01:46

Zpět
print